Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ?

Erken hamilelik belirtileri salgılanan hormonların etki etmesiyle birlikte 5. haftadan sonra ortaya çıkabilmektedir. En sık karşılaşılan belirtilerin başında göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk hissi gelmektedir.

Diğer belirtilerin bazıları da halsizlik ve sürekli uyuma isteğidir. Bebeğin rahime yerleşmesiyle rahimde meydana gelen büyüme mesaneye baskı uygulanmasına sebep olduğu için sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Vajinal ultrasongrafi ile gebelik kesesi tespiti yapıldığında eğer kese tespit edilemez ise doktorlar tarafından dış gebelik teşhisi konulabilmektedir.

Hayati tehlike arz edebilen dış gebelik durumu oldukça kritik bir tedavi gerektirdiği için vajiinal ultrasongrafinin gereken tarihte uygulanması oldukça önemlidir.

Hamilelik süresi boyunca anne ve bebekte her hafta farklı ruhsal ve bedensel değişimler ortaya çıkmaktadır. Bu süreçte haftalar ilerledikçe bebekte de annede de gelişme ve değişimler baş göstermektedir.

Bu gelişme süreci doktorlar tarafından dördüncü haftadan itibaren yani bebek rahime yerleştiği zaman takibe alınırak gözlemlenmektedir.
Kaynak