İdrarda Gebelik Ne Zaman Belli Olur ?

Hamilelik şüphesi olan kadınlar ilk olarak eczanelerden gebelik testi almaya koyulur. Bu yöntem ucuz, kolay ve özel bir gebelik teşhis yöntemidir.

Vücutta gebelik tespiti için en kolay ve ekonomik yöntem olan idrarda gebelik yöntemi en çok tercih edilen yöntemdir. Kadın vücudunda hamilelik meydana geldiğinde embriyo rahime yerleştikten birkaç hafta sonra vücuttaki hCG miktarı her 48-72 saatte 2 katına çıkmaktadır. Yani gebe olan kadınlarda hCG seviyesi çok hızlı şekilde artmaktadır. Gebe olan kadınların kanındaki hCG oranı yumurtlama döneminden 7 gün sonra 50 ml’ye ulaşır. hCG hormonunun kandan idrara geçip idrar testinde sonucun görülmesi biraz uzun sürmektedir.

Gebelik teşhisi için idrar testi evde kolaylıkla yapılmaktadır. Adet gününden 3 gün önce yapılan idrar testinin doğruluk oranı %51, beklenen adet tarihi üzerinden 10 gün geçtikten sonra yapıldığında ise doğruluk oranı %99’dur. Gebelik teşhisini idrar testinden yapabilmek ve doğru sonuç almak için adet günü üzerinden birkaç gün geçmesi doğru sonuca ulaşmak için gereklidir.

İdrarda gebelik teşhisi ilişkiden hemen sonra sonuç vermemektedir. Testin doğru sonuç verebilmesi için kişinin adet gecikmesi yaşaması gerekmektedir. Bir diğer deyişle hamilelik şüphesi olan kişi hamilelik testi yapmak için ilişkiye girdikten sonra 14 gün yani 2 hafta beklemelidir. Bu süre beklenmediğinde test doğru sonuç vermeyecektir.
Kaynak